Esant su fiksuotais dantų tiesinimo aparatais (breketais) labai pasunkėja individuali burnos higiena.

Apnašas linkęs kauptis aplink breketą.

Pacientui prastai valant dantis, apnašas “išėda“ emalį aplink breketą ir lieka demineralizacinė dėmė.

Pacientui ji pasimato tik nuėmus breketus. Demineralizacinės dėmės yra pradinė karieso stadija, iš pradžių jos būna baltos. Stabilizuojantis gali net tamsėti. Šiems pakitimams atsiradus, jie pašalinami tik estetiniu plombavimu.

Esant puikiai burnos higienai dimineralizacinių dėmių neatsiranda.

 

Pastaba: dantų apnašas dažytas fuksinu

Breketai dantų negadina, gadina nekokybiškas valymas apie juos.

NORINT GERAI IŠSIVALYTI DANTIS APIE BREKETUS REIKIA NAUDOTI:

  1. Paprastą dantų šepetėlį su dantų pasta. Išsivalyti įprastiniu būdu šluojamaisiais ar sukamaisiais judesiais visus dantų paviršius. Rekomenduoju naudoti šepetėlį prailgintais šereliais.
  2. Vieno danties šepetėlį su dantų pasta ar spec. geliu. Curaprox, TePe, Oral-B ir pan.
   Valyti šluojamaisiais judesiais apie kiekvieną breketą iš visų keturių pusių.
  3. Tarpdančių šepetėlį su dantų pasta ar spec. geliu. Curaprox, TePe, Oral-B ir pan.
   Valyti judesiais lygiagrečiais breketo paviršiui.
  4. Rekomenduojame su vieno danties ar tarpdančių šepetėliu naudoti specialų gelį (skystesnės konsistencijos pastą) Curaprox „Interprox gel“ arba TePe „Interdental gel“. Interprox gelis
  5. Dantų siūlą. Kam patogu yra spec. Pacientams su implantais, tiltais ir breketais. Oral-B „Superfloss“, Curaprox ir pan. Vienas to siūlo galas yra kietas, tą galą mes prakišame ties dantenų speneliu į dantenų vagelę projekcijoje virš lanko (jungiančio breketus).

  6. Dantų skalavimo skystį. Rutiniškai ypatingos būtinybės jį naudoti nėra. Pavalgius galima prasiskalauti ir vandeniu, jei idealiai išsivalote dantis ryte ir vakare (t.y. nelikę dantų apnašo). Jei ne, rekomenduotina valytis dantis paprastu šepetėliu, pašalinti apnašą ir maisto likučius. Vien maisto likučiai dantų negadintų, jei ant jų nebūtų apnašo. Jame yra visos bakterijos, kurios gavusios „maisto“ ir produkuoja rūgštis pažeidžiančias danties paviršių. Atsiradus uždegimui rekomenduotinas gydomasis skalavimo skystis.

  7. „Dažančios“ tabletės. Rekomenduotinos norint pasitikrinti dantų išvalymo kokybę. Nudažo apnašą violetine, raudona, rožine spalva priklausomai nuo apnašo „senumo“

  8. Vandens irigatorius (WaterPick). Nepakeičiama pagalba palaikant asmeninę burnos higieną ortodontinio gydymo metu gydantis fiksuotais ortodontiniais aparatais:
 • Gerina burnos higieną: kliniškai įrodyta, kad naudojant irigatorių dantenų priežiūra 2x kartus efektyvesnė negu naudojant dantų siūlą
 • Pašalina aplink breketus ir giliai tarp dantų bei už dantenų esančias bakterijas, kurių nepasiekia šepetėlis ir siūlas
 • Masažuoja ir stimuliuoja dantenas,apsaugo jas nuo uždegimo ir gerina burnos sveikatą
 • Galima naudoti su vandeniu arba mėgiamu burnos skalavimo skyščiu

   

Prastai valant dantis atsiranda dantenų uždegimas, kurio pasekoje gali išsivystyti dantenų hyperplazija (išbujojimas) ar dantenų recesijos(dantų šaknų apsinuoginimas).
Atsiradus dantenų hyperplazijai, dantenos gali „užaugti“ iki breketo ir gali reikti operacijos, norint tęsti tolimesnį ortodontinį gydymą.
Dantenų recesijos atsiranda, pacientams turintiems plonąjį dantenų tipą, esant nekokybiškai asmeninei burnos higienai. T.y. kai išsivaloma rečiau ir stipriai spaudžiant dantų šepetėlį.

PAGRINDINĖS VALYMO TAISYKLĖS:

 • Valyk lėtai
 • Valyk kievieną dantų lanką atskirai
 • Valyk kiekvieną dantį
 • Nuvalyk liežuvį

Daugiau informacijos apie ortodontinį gydymą

Ne vienas esame girdėjęs atsiliepimus: „Gydžiausi breketais, kai nuėmė juos po kurio laiko dantys vėl iškreivėjo”. Viskas žmogaus kūne keičiasi, persiformuoja, vyksta amžiniai pokyčiai.
Jei jums breketai trina gleivinę, duria lanko galiukas, atsiklijavo breketas, o yra savaitgalis ar šventės… Nesijaudinkite! Stenkitės situaciją įvertinti objektyviai ir galbūt galėsite sau padėti.
Pacientas yra informuojamas apie ortodontinio gydymo planų galimybes.
Pirmomis dienomis plokštelės nešiojimas gali būti nelabai malonus – skiriasi seilės, sunku ryti, kalbėti, kalba neaiški. Reikalingos kelios dienos apsiprasti su plokštele